Gezilecek Yerler

1/6

Akçakoca Merkez Camii

Akçakoca Merkez Camii, ilçemizin merkezinde yer alan ve Selçuklu Kıl Çadırları’ndan esinlenerek tasarlanmış bir çatı örtüsüne sahip, modern bir eserdir.

Ergün Subaşı tarafından tasarlanan cami projesine 1989 yılında başlandı. İnşaatı Ekim 2004’te tamamlanan yapının en belirgin mimari özelliği, klasik tek çatı sistemi yerine Selçuklu mimarisinde kullanılan sekizgen köşelerin üzerine oturtulmuş bir çatı sisteminin olmasıdır.

Akçakoca Merkez Camii, Akçakoca’nın silüetini oluşturan önemli yapılardan biri olup, merkezi konumu sebebiyle her mevsim ilgi gören yerlerimizden biri olmaktadır.

Aktaş Şelalesi

Akçakoca şehir merkezine 11 km, Aktaş Köyü’ne 3 km mesafede bulunan şelale; doğal güzellikleri ve çevresindeki zengin bitki örtüsü ile ilçemizin görülmeye değer doğal güzelliklerindendir.

Bölgeye deniz turizmi için gelen turistlerin uğrak noktalarından biri olan Aktaş Şelalesi, 50 m yükseklikten düşen suyun sesi ve etrafını saran yeşillikler arasında trekking, foto-safari gibi doğa sporları için oldukça uygundur. Aktaş Şelalesi aynı zamanda ilçemizin önde gelen yürüyüş parkurlarından birini de bünyesinde barındırır. Akçakoca Çevreyolu’ndaki Göktepe Köyü ayrımından yürüyüşe geçilen parkur 10 km’dir. Parkur genellikle dere kenarını takip eder, Aktaş Vadisi’yle devam ederek şelaleye ulaşılmasıyla son bulur.

Aktaş Şelalesi, sevdiklerinizle birlikte keyifli vakit geçirebileceğiniz önemli doğal güzelliklerimizden biridir.

1/8

Ceneviz Kalesi

Ceneviz Kalesi, ilçemizin batısında, merkeze 3 km mesafede yer almaktadır. 

Akçakoca’nın simgelerinden biri haline gelen Ceneviz Kalesi, ‘‘Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri’’ adıyla UNESCO Dünya Miras Geçici listesine adını yazdırmıştır.

Moloz taşlarla inşa edilmiş olan kalenin, kara tarafından giriş kapısı ve yanında da yüksek bir kulesi bulunmaktadır. Kale avlusu içerisinde, günümüzde “Dilek Kuyusu” olarak bilinen 5.30 metre çapında o dönemde su ihtiyacını karşılayan su sarnıcı bulunmaktadır. Tarihi Ceneviz Kalesi, denizden yüksek ve denize sıfır konumuyla tarih ve doğanın estetiğini bir arada sunduğu bölgemizdeki ender merkezlerden biridir. Doğusunda ve batısında, Avrupa Çevre Eğitim Vakfı tarafından Karadeniz sahillerine verilen mavi bayraklı plajı barındırmaktadır ve bölgemiz için büyük bir önem taşımaktadır.

1/6

Fakıllı Mağarası

Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından I. derecede sit alanı olarak belirlenen Fakıllı Mağarası, ilçe merkezimizin 8 km güneydoğusundaki Fakıllı Köyü’nde bulunmaktadır. Mağara, bir turizm merkezi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenmiştir.

Bulunduğu köyden ismini alan mağaranın toplam uzunluğu 1017 metre, ziyarete açık olan alanı ise 350 metredir. Doğal güzellikler taşıyan mağaranın içinde çeşitli yönlere giden galeriler, sarkıt ve dikitler vardır. Özellikle “Beyaz Oda” olarak anılan bölgeler damlataş bakımından zengindir. Mağara yağışlı dönemlerde, düden girişler ile ciddi miktarda su girişi almaktadır.

Fakıllı Mağarası, gizemli yolculukları ve tarihi gezileri seven turistlerin büyük ilgi gösterdiği bir doğal güzelliğimiz olarak öne çıkmaktadır.

1/5
  • Facebook Sosyal Simge
  • Instagram Sosyal Simge

AK RESORT HOTEL

Yalı Mah. İnönü Cad. No:42 Akçakoca / DÜZCE - TÜRKİYE

TELEFON

444 7 759

E-MAİL

info@akresorthotel.com